GÜNCEL

Rusya Savunma Bakanı: Türkiye'nin operasyonu sonrası IŞİD'liler gözetimsiz kaldı, yayılıyor

FERSUDE - Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Türkiye’nin Rojava'ya yönelik operasyonu ile ülkedeki olayların istenmeyen bir seyir aldığını belirterek, bu durumun kendilerini pek iyimser düşüncelere s...

Rusya Savunma Bakanı: Türkiye'nin operasyonu sonrası IŞİD'liler gözetimsiz kaldı, yayılıyor
46 Toplam Gösterim

FERSUDE - Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Türkiye’nin Rojava'ya yönelik operasyonu ile ülkedeki olayların istenmeyen bir seyir aldığını belirterek, bu durumun kendilerini pek iyimser düşüncelere sevk etmediğini söyledi.

Rojava konusunda ABD ile varılan antlaşma sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan , yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek. Bu kritik görüşmesi öncesinde, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'dan Türkiye’nin giriştiği operasyonu eleştirdi.

Çin'in başkenti Pekin’deki Xiangshan Forumu’nda konuşan Şoygu, “Şimdi atılan adımların, Türk ve ABD’li meslektaşlarımızla olan işbirliğimizin bölgedeki güvenlik ve istikrarı arttırmasını çok umuyoruz. Ancak son günlerde olanlar, maalesef bizi pek iyimser düşüncelere sevk etmiyor” dedi.

IŞİD mensuplarını kast ederek, onlarca ülkeden teröristlerin tutulduğu kamp ve yerlerin bir kısmının artık gözetim altında olmadığını belirten Şoygu, teröristlerin Suriye’den başka yerlere yayılmaya başladığını ifade etti. Şoygu, "Türkiye ordusunun Suriye’deki eylemleri neticesinde sekiz göçmen kampı ve yabancı militanların bulunduğu 12 hapishane gözetimsiz kaldı. Bu teröristlerin tersine göçüne, anayurtlarına dönmesine yol açabilir" dedi.

Rusya Savunma Bakanı açıklamalarına şu sözlerle devam etti: "Uluslararası toplumun terörist tehlikesi, ideolojileri ve propagandalarına karşı güçlerini birleştirmesi gerektiği açık. Rusya Savunma Bakanlığı, bu konuda muazzam deneyime sahip ve bu deneyimi Asya-Pasifik bölgesindeki partnerlerimizle paylaşmaya hazırız."

Şoygu ayrıca "Teröristlerin nereye gideceğini kimse bilmiyor. Ancak işbirliğimizin taktik aşamasında bugün bize göre bu, derhal çözülmesi gereken bir sorun. Ve yalnızca Rusya, Türkiye ve ABD düzeyinde değil" ifadelerini kullandı.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE