GÜNCEL

Siz hiç at, eşek, domuz eti yediniz mi? - Asrın Keleş yazdı

Türkiye'nin 05/03/2018 Bakanlar Kurulu'nun kararıyla  “Kanserojen şeker” diye olarak da bilinen Nişasta bazlı şeker ürünleri (NBŞ) fruktoz, glikoz ve domuz, at, eşek etleri ithal edeceği öğrenilmişti...

Siz hiç at, eşek, domuz eti yediniz mi? - Asrın Keleş yazdı
329 Toplam Gösterim

Türkiye'nin 05/03/2018 Bakanlar Kurulu'nun kararıyla  “Kanserojen şeker” diye olarak da bilinen Nişasta bazlı şeker ürünleri (NBŞ) fruktoz, glikoz ve domuz, at, eşek etleri ithal edeceği öğrenilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da imzalandıktan sonra, 30388 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlülüğe girdi. Sonrasında ise; at, eşşek ve domuz etlerini neden ithal ettik soruları aylar boyu tartışıldı.

Neden ithal ettiğimizi de 1 yıl geçtikten sonra böylelikle anlamış olduk değil mi?

Tarım Bakanlığı geçtiğimiz günlerde listeyi yayınladı, yer yerinden oynadı. Kebap, döner, ve et sucuğuna hile karıştırmışlar.


Şimdi ; “Benim yediğim kebap, döner, lahmacun ve sucuğun içerisinde at veya eşek eti var mıydı diye düşünelim duralım…!


Gıdada hile korkunç boyutlara ulaştı.


Cezalar caydırıcılıktan uzak. 21 kez yakalanıp yine aynı suçu işleyenler dahi var.


Tarım Bakanlığı yakalıyor, tutanak tutuyor, cezalandırıyor ama yine baş edemiyor. 


Adam aynısını yeniden yapıyor. Tarım Bakanlığı bakıyor, cezalar verilse de sahtekarlığa devam ediliyor. 


Bazıları isim değiştirerek aynı usulsüzlüğe devam ediyor.  Bununla baş edemeyen ithalatın önünü açıp ülkeye ithalatı yapan bakanlık, bu defa esnafı kendi sitesinden ifşa ediyor.


Ve yer yerinden oynuyor.


Tam tamına 300 firma zeytinyağı ve ayçiçek yağına daha ucuz fiyatlı yağları karıştırıp satmış. Et ve et ürünlerinde 414 firma, kırmızı ete, tavuk gibi başka hayvanların etini karıştırırken, sucuk ve kavurma gibi ürünlerde 44 firma at ve eşek eti kullanmış. 6 firmanın da et döner ve köfte diyerek tüketicilere domuz eti yedirdiği ortaya çıktı. 6 firma da daha ucuz olan soya kıyması kullanmış.
28 firmanın bala glikoz şurubu kattığını, 6 firmanın gıda boyalı baharat sattığını, 2 şirketin de gıda boyalı biber salçası yaptığı söylendi.

ÖNCE İTHAL ET , DENETLE ve İFŞA ET

Tarım ve Orman Bakanlığı bunları teşhir ediyor ama Türkiye'de kaç kişi bunu takip edebiliyor? Bakanlık, o sucukta domuz eti bulunduğunu açıkladığı günü süpermarkette insanlar bir alana bir bedava kampanyası ile kapış kapış ediyordu. Çaya, baharata ve salçaya bol bol boya ekleyen firmalar; baharat kilogramı fazla çıksın diye yer fıstığı eklemeyi de ihmal etmemiş! Ancak, özellikle son yıllarda pek çok çocukta rastlanmaya başlayan ‘yer fıstığı alerjisi’nin ölümcül olabileceği biliniyor.


Firmaların en çok üzerinde oynadığı ürünlerden biri de bal! Bal alırken dikkat edin. İçinde hiçbir şeker oranı tutmayan onlarca ürün bal diye satılıyor!


Enerji içecekleri, bitki çayları ve kahvelerde ilaç etken maddesi var. Bu ürünler de bakanlık tarafından sıkça denetleniyor.


Süt ve süt ürünleri de gıda yüzsüzlerinin en çok karışım yaptığı ürünlerden. Peynirde jelatin, yağ, nişasta karışımı bolca mevcut. Yoğurtta sığır geni, ayranda ilaç etkin maddesi var.

Bir liste daha gelse de; Tarım Bakanlığı, ''Bakanlığımız tarafından yapılan araştırmalar sonucu listedeki besinler ; organik ( hiç ihtimal vermiyorum) veya katkı maddesiz üç- beş besin; bunların dışındaki ürünlere ne diyeceğimizi biz de bilmiyoruz'' dese… Biz de toptan rahat etsek ama sonra bir gülme geliyor burası Türkiye. Hemen o üç beş üründe de hile hurda oluverir .


Neyse; durumu özetler bir deyim ile bu yazıyı kapatayım. Atın izi, itin izine karışmış halde iken; hepimize afiyetler ola…

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE