GÜNCEL

Soma maden işçileri eylemlerini sonlandırdı

FERSUDE - Bağımsız Maden İş Sendikası, Soma maden işçileri direnişlerinin 33'üncü gününde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yaptıkları görüşme sonrasında tazminatlarının ödenme sözü verildiğini...

Soma maden işçileri eylemlerini sonlandırdı
108 Toplam Gösterim

FERSUDE - Bağımsız Maden İş Sendikası, Soma maden işçileri direnişlerinin 33'üncü gününde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yaptıkları görüşme sonrasında tazminatlarının ödenme sözü verildiğini duyurarak direnişlerini sonlandırdı.

Manisa'da Bağımsız Maden İş Sendikası üyeleri, eylemlerinin 33'üncü gününde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yapılan görüşme detaylarına ilişkin basın açıklaması düzenledi. Şehzadeler ilçesinde bulunan Kırkağaç Çam’daki nöbet alanında düzenlenen açıklamaya çok sayıda işçi katıldı. “Bir avuç kömür için bir ömür tükettik, haksızlığa uğradık, sabırla bekledik, artık yeter! Tazminatlarımızı istiyoruz, alacağız” yazılı pankart taşıyan işçiler sık sık “Direne Direne Kazanacağız” sloganı attı. İşçiler adına açıklama yapan Çetin Erkalkan, Bağımsız Maden İş Sendikasının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerin olumlu geçtiğini ve tazminat mağduru 3 bin 500 işçinin tüm haklarının ödeneceği sözünün alındığını belirtti.

'Devlet direnişimiz sayesinde sesimizi duydu'

Yaptıkları görüşmelerin ardından, ödemelerin Ocak 2020’ye kadar yapılacağına dair söz aldıklarını belirten Erkalka, Bağımsız Maden İş Sendikası’nın yaz aylarından itibaren Soma’daki tazminat mağdurlarının uğradıkları hak gaspını sonlandırmak için çalışma sürdürdüğünü aktardı. Erkalkan, “5 Ekim’de başlayan eylemimiz Kırkağaç Çamı’nda devam etti. Bizi bugüne kadar duymayan devlet, direnişimiz sayesinde sessimizi duydu. Görüşmeler sonucunda Bakanlıkla mutabakat sağlandı. Direnişteki işçilerin mutabakat sırasında Ermenek ve Uyar madenlerindeki işçilerin ailelerinin de tazminatlarının ödenmesi için söz aldık. Bunun sınıf dayanışması açısından önemli bir örnek oldu.

Türkiye Kömür İşletmeleri’ne yapılacak başvurularla ödemelerin başlanacak" diye belirtti.

'İşçi sınıfına armağan olsun'

MA'nın haberine göre Kırkağaç Çam’ında süren direnişin fiili olarak sonlandığını ancak tazminatlarının ödemeleri sonlana dek madenlerde, sokaklarda çalışma yapacaklarını vurgulayan Erkalkan, 4 Aralık’ta yapılacak Dünya Madenciler Günü’nde kitlesel bir eylem yapmayı planladıklarını da sözlerine ekledi. Erkalkan, sözlerini “Mücadelemizin kazanımları başta Somalı madenciler olmak üzere tüm maden işçilerine ve Türkiye işçi sınıfına armağan olsun” diyerek sonlandırdı.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE