TEKNOLOJİ

Teknoloji, hayatımızı olumlu mu etkiliyor olumsuz mu?

Teknoloji sayesinde toplumsal bilincimiz de artmaktadır. İnsanlar çevresinde olan olaylara karşı daha duyarlı hale gelmektedir.Televizyon, radyo, internet gibi kitle iletişim araçlarıyla sorunlar daha büyük kesimlere hitap etmekte, aynı anda daha çok kişi bilinçlendirilmekte ve amaca giden yolda daha hızlı adımlarla ilerleme sağlanabilmektedir.

Teknoloji, hayatımızı olumlu mu etkiliyor olumsuz mu?
307 Toplam Gösterim

FERSUDE - Oğuz Bakır

Bu soru elbette farklı açılardan çokça tartışılabilir. Ancak şu da bir gerçek ki; not almak, zaman yönetimimiz, fotoğraf, sosyal medya, yürüdüğümüzde adımlarımızı sayan, hatta kalp atışlarımızı ve uyku düzenimize ilişkin neredeyse  sıralamak ile sonu gelmeyecek onlarca aplikasyonlar, hayatımızı onca karmaşanın yanı sıra kolaylaştırdı da... Yani, yaşadığımız 21'inci yüzyılda teknolojinin hayatımıza sağladığı kolaylıklar göz ardı edilemeyecek bir gerçek.

 

Teknoloji sayesinde toplumsal bilincimiz de artmaktadır. İnsanlar çevresinde olan olaylara karşı daha duyarlı hale gelmektedir.Televizyon, radyo, internet gibi kitle iletişim araçlarıyla sorunlar daha büyük kesimlere hitap etmekte, aynı anda daha çok kişi bilinçlendirilmekte ve amaca giden yolda daha hızlı adımlarla ilerleme sağlanabilmektedir.

Teknolojinin olmadığı bir alan artık yok denecek kadar azdır. Mutfakta kullandığımız araç ve gereçlerin çoğu, çamaşır ve bulaşık makineleri, bir evin salonunda olmamasını yadırgadığımız televizyonlar, internet, iş yerinde kullanılan bir çok makine ve daha aklımıza gelmeyen birçok ürün,araç ve gereçler teknolojinin ürünüdür. Bunların birçoğu aslında insan hayatını hem kolaylaştırmakta, zamandan tasarruf etmemizi sağlamakta. Mesela, alışveriş ile ilgili web sitelere girmeyen neredeyse yok gibi. Kitapları da, kıyafetleri de, teknolojik cihazları da satın alabildiğimiz web siteler, hem zamansal anlamda yararı vardır hem de ekonomik anlamda... 

TEKNOLOJİ VE APLİKASYON/MOBİL UYGULAMA NEDİR?

Peki, hayatımızı kolaylaştıran aplikasyonlara geçmeden önce, belki de teknolojinin ve aplikasyonun yani mobil uygulamaların tanımsal olarak ne olduğuna bakmakta yarar var.

 

Teknoloji:

Teknoloji, mal veya hizmetlerin üretiminde veya buna yönelik amaçların gerçekleştirilmesinde kullanılan beceriler, yöntemler, işlemler, tekniklerin derlenmesi veya bilimsel araştırmalardır. Teknoloji teknikler, süreçler vb. bilgiler olabileceği gibi makineler, bilgisayarlar, çeşitli cihazlar ya da fabrikalarda yerleşik olarak bulunabilir. Bunun gibi şeyleri bir birey ayrıntılı bilgi olmadan çalıştırabilir.

 

Teknoloji doğal kaynakların basit bir araç olarak insanlar tarafından kullanılmasıyla başladı. Tarihöncesinde yangının nasıl kontrol altına alınacağının keşfedilmesi, Neolitik Devrimde hazır yiyecek kaynaklarının artırılması amacıyla üretimde kullanılan teknikler ile araçlar ve insanların seyahat etmelerinin yanı sıra çevrelerini kontrol edebilmesi için tekerleğin icadı bir teknolojidir. Tarih boyunca matbaa ve basım konusundaki gelişmeler, telefon ve internet insanların küresel ölçekte serbest bir şekilde iletişime geçmelerini, etkileşmelerini sağladı.

Aplikasyon/Mobil uygulama: 

 

Mobil uygulama, akıllı telefon, tablet bilgisayar ve akıllı saat gibi mobil cihazlarda çalışması için hazırlanmış uygulama yazılımı. Genellikle platforma özel uygulama mağazalarından indirilir. Native, web tabanlı ve hibrit uygulamalar olmak üzere kabaca üç gruba ayrılır.

 

HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRAN UYGULAMALAR

 

Peki, hayatımızı kolaylaştıran ve aslında kullandığımız halde bazen farkında olmadığımız uygulamalar hangisidir ve ne işe yararlar?

 

 • Wunderlist

Wunderlist, durdurulan bir bulut tabanlı görev yönetimi uygulamasıdır. Kullanıcıların görevlerini bir akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve akıllı saatten yönetmelerini sağlar. Wunderlist ücretsizdir; Wunderlist Pro olarak bilinen ücretli bir sürümde ek işbirliği özellikleri bulunmaktadır.

 

 • CamScanner

CamScanner, iOS ve Android cihazların görüntü tarayıcı olarak kullanılmasını sağlayan bir mobil uygulamadır.

 

 • TrackR


TrackR, kayıp eşyaların ve cihazların izlenmesine yardımcı olan ticari bir anahtar bulucudur. Trackr şirketi Phone Halo tarafından üretildi ve kurucuların bir sörf gezisi sırasında bir plajda anahtarlarını kaybetmelerinden ilham aldı.

 

 • LastPass

 

 

LastPass, bulut tabanlı şifre yönetim servisi. Kullanıcıların parolalarını sunucuda şifreleyerek saklar ve istedikleri zaman bu parolalara ulaşmalarını sağlar. Çeşitli platform ve tarayıcılar için eklentileri, uygulamaları mevcuttur. 9 Ekim 2015 tarihinde LogMeIn tarafından satın alınmıştır.

 

 • Trello

 

Trello, web tabanlı proje yönetim uygulamasıdır. Trello şirketi kurulana kadar Fog Creek Software altında geliştirilmiştir. Trello, iş modeli olarak freemium ve ayrıca diğer Fog Creek ürünleri ile yardımlaşma içerisindedir.

 

 • Evernote


Evernote çapraz platform not alma, düzenleme ve arşivleme uygulaması. Merkezi ABD'nin Redwood City şehrinde bulunan Evernote Corporation tarafından geliştirilmekte olan Evernote uygulaması ile metin, web sayfası, fotoğraf, ses kaydı, el yazması şeklinde not alınabilmektedir.

 

 

 • PocketPocket, ilk ismiyle Read It Later, ilk olarak 2007 yılının Ağustos ayında bir Mozilla eklentisi olarak piyasaya çıkmıştır. İnternette yayınlanan bir yazıyı veya herhangi makaleyi, daha sonra okumak için arşivleyen ve yazıları göstermeyi amaçlayan uygun bir formatta okumayı sağlayan uygulamadır.

 

 • DropboxDropbox, dünyanın ilk akıllı çalışma alanıdır. Bulut içeriğinizi ve geleneksel dosyalarınızı sevdiğiniz araçlarla bir araya getiriyoruz; böylece organize olabilir, odaklanabilir ve ekibinizle senkronize olabilirsiniz. Tüm dosyalarınız tek bir merkezi yerde düzenlenmiş olarak, bunları tüm cihazlarınız arasında güvenle senkronize edebilir ve istediğiniz zaman, istediğiniz yerden erişebilirsiniz. Dropbox Spaces, yıldızlı içerik, çevrimdışı erişim ve doc tarayıcı gibi özellikler başkalarıyla işbirliğini kolaylaştırır.

 

 

 • Feedly

Sektörünüzdeki bir sonraki büyük trendin önünde olmak için ihtiyacınız olan bilgileri düzenlemek, okumak ve paylaşmak için merkezi yeriniz.

Feedly ile tüm yayınlarınızı, bloglarınızı, YouTube kanallarınızı ve daha fazlasını tek bir yerde kolayca düzenleyebilir, daha verimli bir şekilde tüketebilir ve paylaşabilirsiniz. Tüm içerikler tek bir yerde, temiz ve okunması kolay bir formatta size gelir.

 

 • Duolingo

 

 • PC Magazine, Duolingo için şöyle der: Dil öğrenmek için yapılmış uygulamalar arasında Duolingo’dan iyisi yok. Ayrıca, Dil Öğrenimi dalında Editörün Seçimi ödülünü almış bir uygulamadır. 

 

 • Eğlenceli. Yanlış cevaplarla can kaybedin, küçük dersler yaparak ileri seviyelere geçin, ışıltılı ödüllerle kaydettiğiniz aşamayı izleyin.

 

 • Ve sürekli gelişmekte. Düzenli olarak laboratuvar önlüklerimizi giyip, sizlerin nasıl öğrendiğini bilimsel olarak analiz ediyoruz. Öğreniminiz zaman geçtikçe sürekli artar.

 

Eğer hızlı, eğlenceli ve ücretsiz bir şekilde İngilizce öğrenmek istiyorsanız, sizin için Duolingo’dan daha iyi bir seçenek yok demek abartı olmaz.

 

 • Bundele

 

 

Bundle, Türkiye'den ve dünyadan 10 bin’in üzerinde haber sitesini, teknoloji portalını, blog, dergi ve köşe yazarını sizlerle buluşturan, Türkiye'nin en sevilen haber okuma uygulamasıdır.

 

Bundle'da Hürriyet, Milliyet, Onedio, Fanatik, Sporx, Donanım Haber, Sabah, Yeni Şafak, Sözcü, Diken, T24, Habertürk, Cumhuriyet, Listelist, Fanatik, Maçkolik, BBC Türkçe vb. Türkiye'nin en önemli haber ve içerik sitelerini takip edebilirsiniz.

 

Bundle, çeşitli kategorilerdeki en popüler RSS, Twitter, Instagram ve Youtube kanallarından beslenerek kullanıcılarına sıradışı bir haber okuma deneyimi sunar. Gündem, Ekonomi, Eğlence, Sanat, Seyahat, Teknoloji, Sinema, Dergi ve daha birçok kategoriden en güncel ve popüler haberleri Bundle ile keşfedebilirsiniz.

 

 • Storytel


Storytel ile telefonundan binlerce sesli kitaba dilediğin her yerde, her zaman ulaşabilirsiniz. Sınırsız dinleme imkanı sunan Storytel kütüphanesi her gün zenginleşmeye devam ediyor.

 

Uygulamadaki akıllı işlevler:

 

 • Kitabını internet bağlantısına ihtiyacın olmadan dinleyebilir ve okuyabilirsiniz.

 

 • Uyku zamanlayıcısı ile dilediğin zaman kitabınızı durdurabilirsiniz

 

 • Ayraç ekleyebilir ve not alabilirsiniz

 

 • Önerilerini arkadaşların ile paylaşabilirsiniz

 

 • Kişiselleştirilmiş önerileri alabilirsiniz

 

 • En sevdiğin kitapları bulmak için dilleri ve kategorileri dilediğin gibi filtreleyebilir veya sıralayabilirsiniz

 

 • Yeni eklenecek eserleri kitaplığına kaydet ve yayınlandıklarında ilk sen haberdar olun

 

 • En çok dinlenen serileri özel Seriler bölümünde bulabilirsiniz

 

 • Çocuk kitapları yaşlara göre sınıflandırılmıştır

 

 • Mobil play tuşu uygulama içi dolaşımda kolaylık sağlar

 

ve daha birçok özellik...

 

 • SignalMilyonlarca insan, Signal'i anlık iletişim için dünyanın her tarafından ücretsiz olarak kullanıyor. Yüksek netliğe sahip iletiler gönderin ve alın, sesli ve görüntülü aramalarda yer alın, bağlı kalmanıza yardımcı olacak genişleyen yeni özellikleri keşfedin. Signal'in gelişmiş gizlilik koruma teknolojisi her zaman açıktır, böylelikle önem verdiğiniz anıları sizin için önemli olan insanlarla paylaşmaya odaklanabilirsiniz.

 

 • Scotty
Scotty Türkler tarafından tasarlanan; şehrin en eğlenceli, sıra dışı, hızlı ve hayatı kolaylaştıran uygulamasıdır.

 

Scotty, sizi şehirde dilediğin yere motosikletle trafiğe takılmadan pratik ve eğlenceli bir şekilde ulaştırabilir ya da bulunduğunuz yere favori restoranınızdan en sevdiğiniz yemeği tek tuşla dakikalar içinde sizr getirebilir!

 

 • Grammarly Keyboard

 

 

Grammarly Keyboard, yazınızın her zaman harika görünmesini sağlamak için size yardım eder. Acil bir e-posta, önemli bir LinkedIn ya da önemli bir Facebook gönderisi vs. gibi yazılarınızda, Grammarly mobil cihazınızdan güvenle yazmanıza yardımcı.

 

 • Google Translate

 

 • Klavyeyle yazarak 103 dil arasında çeviri yapın
 • Dokun Çevir: Herhangi bir uygulamadaki metni kopyalayın, çevirisini açılan pencerede görün
 • Çevrimdışı: İnternet bağlantısı olmadan 59 dilde çeviri yapın
 • Anında kamera çevirisi: 38 dilde metni anında çevirmek için kameranızı kullanın
 • Kamera Modu: 37 dilde daha yüksek kalitede çeviri için metnin fotoğraflarını çekin
 • Konuşma Modu: 32 dilde iki yönlü anında konuşma çevirisi
 • El Yazısı: 93 dilde, klavye kullanmak yerine karakterler çizin
 • Deyimler Sözlüğü: Herhangi bir dilde ileride başvurmak üzere çevirilere yıldız verin ve kaydedin...

 

 • Mobiett

MobİETT akıllı durak uygulaması sade ve kullanımı kolay yeni arayüz tasarımı ile sizlerle.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün resmi uygulaması olan MobİETT uygulaması ile başta İstanbul olmak üzere dünya kentlerinin toplu ulaşım verilerine ulaşabilirsiniz.

 

Bu uygulamada anlık toplu ulaşım bilgisini, otobüs konumunu, duraktan geçen hat bilgilerini, otobüsün kaç dakika sonra durağa varacağını ve toplu ulaşım araçları ile bir noktadan diğer bir noktaya nasıl gidileceğini öğrenebilirsiniz.

 

 • Pinterest

 

Pinterest yaratıcı fikirler keşfetmenize ve bunları saklamanıza yardımcı olan görsel bir yer işaretleme aracıdır. Yemek pişirmek, seyahatlerinizi planlamak, evinizi güzelleştirmek ve benzer diğer projeleriniz için Pinterest'i kullanabilirsiniz.

 

Pinterest ile:

 

 • Mobil cihazınızdan pinleyin: İnternette bulduğunuz güzel her şey

 

 • Bir proje planlayın: Ev tadilatları, bahçe tasarımları ve diğer kendin yap projeleri

 

 • Yaratıcı fikirler bulun: Yemek tarifleri, okumak istediğiniz makaleler, satın alınacak hediyeler ve yaratıcı tasarruf yöntemleri

 

 • Yeni bir hobi keşfedin: Çizgi romandan kampçılığa, ahşap işçiliğinden dokumacılığa

 

 • Seyahat fikirleri bulun: Kamp maceraları, aile eğlenceleri, yol gezileri ve daha fazlası

 

 • Tarzınızı keşfedin: Moda, ev dekorasyonu, bakım ipuçları ve güzellik fikirleri

 

 • FlipboardHer gün milyonlarca insan tarafından kullanılan Flipboard, ilgi alanına ya da tutkularına yönelik her türlü haberi, popüler yazıyı ve sohbeti bir araya getiren ödüllü bir hizmettir. Her şeyin tek bir yerde olduğu uygulamayla, haber okumak, bunları toplamak ve paylaşmak hiç bu kadar kolay ve güzel olmamıştı.

 

Keşfedecek ve takip edecek çok sayıda ilgi alanı ve kişi sayesinde fotoğraftan haberlere, seyahatten teknolojiye, tasarımdan yemeklere kadar burada herkes için bir şeyler var. Uygulamayı indirin, ilgi alanlarınızı seçin ve Flipboard her biri için ayrı dergiler oluştursun.

 

Ayrıca sevdiğiniz haberleri, resimleri ve videoları toplayarak kendi özel dergilerinizi de oluşturabilirsiniz. Dergilerinizi herkese açık ya da özel olarak belirleyebilir, seçkilerinize katkıda bulunmaları için diğer kişileri davet ederek grup dergileri oluşturabilirsiniz.

 

Aynı alanlara ilgi duyan kişileri keşfettikçe ne beğenip paylaştıklarını görmek için onları Flipboard'da takip edebilirsiniz.

 

 • Medium

 

Medium'da insanların başkaları üzerinde etki edebilmesini sağlayan bir yazım ağı kurulan ve insanları düşünmeye sevk etmek veya fikirlerini değiştirmek için, insanlara bir şeyler öğretmek veya duygusal bağ kurmak için oluşturulan bir mecra/uygulama. Yazarın vasıflarının değil, düşünce kalitesinin önemli olduğu bir yer. İletişimin fikirleri ileriye götürdüğü ve sözlerin hâlâ önemli olduğu bir yer.

 

Okuyun: Yalnızca size öze, size en uygun şekilde belirlenmiş okumalar. İnsanların ve algoritmanın derleyip düzenlediği, her zaman içinde yolculuğa çıkacağınız bir şeylerin yer aldığı bir yazılar harmanı bulacaksınız. Ayrıca, zamanla eklemeler yapılabilecek ve parmak dokunuşunuzla kartların tek tek açıldığı ve yalnızca uygulamamıza bulunan Diziler'e dalabilirsiniz.

 

Yazın: Telefonunuz, tabletiniz ve bilgisayarınız arasında kesintisiz geçiş yapabilirsiniz. İlham nerede gelirse o anda yazın.

 

Tepki verin: Anlamlı bulduğunuz bir bölümü vurgulayarak veya alkışlayarak takipçilerinizle paylaşın. Sizi harekete geçiren bir yazıya yanıt vererek iletişime katılın.

 

Yeni abonelik yapımız sayesinde bir Medium üyesi olmak için hesabınızı yükseltebilirsiniz. Medium'un yeni bir katmanının kilidini açın: Önemli yazarların özel yazılarının, Medium'daki en çok ilgi gören yazıların sesli sürümlerinin, dopdolu bir çevrimdışı okuma listesinin ve daha birçok özelliğin bulunduğu bir katman. Hepsi ayda 4,99 dolara...

 

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE