Güncel

TÜPRAŞ işçileri tüm işçi sınıfı için direniyor - Ercan Ayrancı yazdı

TÜPRAŞ'ta toplu sözleşme görüşmelerinin Koç Holding'in dayatmaları sonucu tıkanması sonrası Aliağa, Kocaeli, Batman ve Kırıkkale rafinerilerindeki 4300 işçi yaklaşık 60 saattir fabrikalarını terk etm...

TÜPRAŞ işçileri tüm işçi sınıfı için direniyor - Ercan Ayrancı yazdı
0 Toplam Gösterim

TÜPRAŞ'ta toplu sözleşme görüşmelerinin Koç Holding'in dayatmaları sonucu tıkanması sonrası Aliağa, Kocaeli, Batman ve Kırıkkale rafinerilerindeki 4300 işçi yaklaşık 60 saattir fabrikalarını terk etmiyor ve toplu sözleşmede haklarını korumak için içeride direnişi sürdürüyor.

Koç Holding'in sahibi olduğu TÜPRAŞ Türkiye'nin en büyük ilk 500 firması arasında birinci sırada yer alıyor.

İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (BBSK) Araştırmasına ait rapor geçen ay açıklandı.  İlk on firma sırasıyla şunlar: TÜPRAŞ, Ford Otomotiv, Toyota Otomotiv, Oyak-Renault, TOFAŞ Türk, Arçelik, İSDEMİR, ERDEMİR, İçdaş Çelik, Hyundai Assan, Çolakoğlu Metalurji. 

Dikkat ettiyseniz ilk ondaki firmalardan sadece TÜPRAŞ değil, Ford Otomotiv ve Tofaş Türk'te Koç Holding şirketlerinden...  Bu şirketler her yıl yayımlanan raporlarda Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin ilk on sırasında bulunuyor.

TÜPRAŞ’ta Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sonuç çıkmamış, sözleşme Yüksek Hakem Kurulu’na gitmişti. Görüşmeler sürecinde Koç Holding'in dayattığı maddelere karşı tüm rafinerilerde pazartesi günleri iş bırakma eylemleri yapılarak uyarıda bulunulmuştu.

Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sırasında pazartesi günleri yapılan uyarı eylemlerinden

Geçtiğimiz Çarşamba günü Koç Holding’in İstanbul Nakkaştepe’deki merkezi önünde uyarı eylemi yapan TÜPRAŞ işçileri, uyarıları dikkate alınmayınca eylemlerini büyüttü. Cuma akşamı 16:00 vardiyası başlangıcında Aliağa, Kocaeli, Kırıkkale ve Batman rafinerilerinde çalışan Petrol-İş üyesi 4300 işçi fabrikalarına kapandı!

Geçtiğimiz yıllarda yapılan sözleşme görüşmeleri sırasında Batman Rafinerisinde yapılan eylemlerden

Koç Holding ne istiyor?

Koç Holding ile TÜRK-İŞ'e bağlı Petrol-İş Sendikası arasında süren görüşmelerde tüm maddelerde anlaşma sağlanmasına rağmen 10 maddede anlaşma sağlanamadı 3 madde üzerinde Koç Holding'in dayatması ve geri adım atmaması sonucu süreç tıkandı. İlgili 3 madde şöyle:

 • Toplu iş sözleşmesi süresinin 3 yıla çıkarılması
 • İşçilerin senede 8 gün olarak kullandıkları mazeret izinlerinin 6 güne indirilmesi
 • Vardiya sisteminde çalışma saatleri uzatılarak değişikliğe gidilmesi

Koç Holding neden geri adım atmıyor?

Koç Holding bu maddelerin sözleşmeye konulması konusunda geri adım atmıyor çünkü yaklaşan metal sözleşmelerinde de aynı maddeleri geçirmeye çalışacak. Fakat herkesin metal sözleşmeleri denildiğinde ilk aklına gelecek olan, hem Koç Holding'i hem de diğer tüm metal patronlarını korkutan bir eylem süreci yaşandı geçtiğimiz metal sözleşmelerinde. Bu sebeple bu maddeleri önce başka bir sektörde geçirmeye çalışıyor Koç Holding.

İşçiler neden direniyor?

TÜPRAŞ işçileri ve Petrol-İş Sendikası da durumun farkında. Eğer bu maddelerin geçmesine izin verirlerse diğer tüm sektörlerde de uygulamaya konulmaya çalışılacağını bilerek aslında tüm Türkiye işçi sınıfı adına da direndiklerini biliyorlar.

Petrol-İş Sendikası yöneticileri ve işçiler direniş alanlarından yayımladıkları videolarda açıklamalarda sürekli bu durumu vurguluyorlar. Tarihsel bir sorumluluk yüklenmiş olduklarının farkındalar.

Koç Holding neye güveniyor?

Koç Holding herkesin hemen anlayabileceği gibi Türkiye'nin en büyük firması olan TÜPRAŞ'ta yaşanacak bir grevin daha başlar başlamaz hükümet tarafından "milli güvenlik" bahanesiyle engelleneceğine güveniyor ve geri adım atmıyor.

İşçiler neye güveniyor?

Batman Rafinerisinde bir üniteden anlık fotoğraf: Petrol-İş Sendikası Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik işçilerle birlikte

İşçiler, işkolundaki grev yasağının kendilerini durduramayacağını, kazanımlarına yönelik saldırıya sonuna kadar direnerek, süreçten zaferle çıkacaklarını ifade ediyorlar. Sendikanın genel başkanı her ne kadar hükümete yakın siyasi görüşte biri olsa da hem şube yönetimlerinin çoğu hem de Genel Merkez yöneticilerinden bazıları işçilerin bu haklı direnişinin sonuna kadar savunucusu olacaklarının, Türkiye işçi sınıfı adına kazanılmış haklarından asla vazgeçmeyeceklerinin işaretini şimdiden veriyorlar.

İşçiler ayrıca daha önce örnekleri görüldüğü gibi toplumsal muhalefetin yaratacağı dayanışma baskısı ile süreci kazanabileceklerini biliyorlar.

Sonuç yerine...

Son söz olarak belirtmek gerekirse, nasıl ki TÜPRAŞ işçileri ve Petrol-İş Sendikası bu saldırıların tüm Türkiye işçi sınıfına yöneleceğinin farkında olup buna karşı gece gündüz direniyor ise, hepimize düşen olabildiğimiz her yerde, yapabildiğimiz oranda dayanışmamızı göstermektir. Kazanılmış haklarına sahip çıkmak ve kendisinden sonra başkalarına da gelecek saldırıyı önlemek için direnen işçilerin yanında olmak bugünün öncelikli görevi olarak önümüzde durmaktadır.


Haber Yanı Reklam
Emoji ile tepki ver!
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE