GÜNCEL

Verem Savaş Dispanseri’lerinde film çekme devri kapandı

FERSUDE - Dilan Eray Verem Savaş Dispanseri’lerinde artık akciğer filminin çekilmediğini belirten Aile Hekimi Ozan Uzkut, verem hastalığının giderek yaygınlaşmaya başladığını söyleyerek, “Verem ta...

Verem Savaş Dispanseri’lerinde film çekme  devri kapandı
40 Toplam Gösterim

FERSUDE - Dilan Eray

Verem Savaş Dispanseri’lerinde artık akciğer filminin çekilmediğini belirten Aile Hekimi Ozan Uzkut, verem hastalığının giderek yaygınlaşmaya başladığını söyleyerek, “Verem taramasının bir şekilde tekrar başlaması gerekiyor. Verem Savaş’ın birinci vazifesi verem taraması yapmak. Ama artık bu uygulaması da kalktı” dedi

Aile Hekimi Ozan Uzkut, 24 Haziran’dan itibaren Verem Savaş Dispanseri’lerinde akciğer filminin çekilmediğini belirterek,yapılan uygulamanın yanlışlığına ve olaşabilecek sıkıntılara değindi. Eskiden işe alımlarda mutlaka akciğer filminin istendiği ve böylelikle halkın büyük bir kısmının verem taramasından geçtiğinin altını çizen Uzkut, artık iş için sağlık raporlarının ortak sağlık birimlerinde alındığını ve buralarda da her zaman akciğer filminin çekilmediğini kaydetti.

Veremde artış var

24 Haziran’dan itibaren, Verem Savaş Dispanseri’lerinde işe giriş için istenen akciğer fimlerinin artık çekilmediğini aktaran Uzkut, “Eskiden işe girişlerde mutlaka akciğer filmi çekilirdi. Verem Savaş bunlara bakardı. Verem yoktur tanısı konulduktan sonra kişi işe alınırdı. Artık iş için sağlık raporları ortak sağlık birimlerinde veriliyor. Buralarda da akciğer röntgeni kiminde çekiliyor, kiminde çekilmiyor. Ya da yapılıyormuş gibi gösterilip gönderiliyor” dedi. Veremin çok sinsi bir hastalık olduğunun altını çizen Uzkut, “Son yıllarda veremde çok hızlı bir artış var. İşe girişlerde bunu yapmamızın en büyük sebebi, halkın neredeyse tamamını bir taramadan geçirmiş oluyorduk. Çünkü veremi başka türlü anlamak çok zor. Veremdeki artışın sebebi birçok sebepten olabilir. Ama sonuç olarak veremde bir artış söz konusu” açıklamasını yaptı.

‘Sağlık ticarileşiyor’

Veremin artması ile daha fazla çoğalacağını ve yapılan uygulamanın hatalı olduğunu söyleyen Uzkut, “Verem taramasının bir şekilde tekrar başlaması gerekiyor. Verem Savaş’ın birinci vazifesi verem taraması yapmak. Ama artık bu uygulaması da kalktı. Neden böyle yapıldığını bilemiyorum. İşin bir boyutu sağlık boyutu. İkinci boyutu ise, verem savaş bu işi ücretsiz yapıyor. Bu sefer akciğer filmi çekecek kişiyi diğer yerlere yönlendirmek zorunda kalıyoruz. O zaman yeni işe girecek olan kişi, daha işe girmeden 100 lira harcamış oluyor. Sağlık ticarileşiyor. Verem Savaş Dispanseri’nin yaptığı halk hizmeti, çok erteleniyor. Kişi böylelikle taramadan geçmeden işe giriyor. Verem olduğunu kendi de bilmiyor. Çevresine de bulaştırmaya başlıyor. Verem bulaşıcı bir hastalık sonuçta” diyerek durumun ehemmiyetine değindi.

Sebebi belli değil

Verem hastalığının her zaman kendini göstermediğini, depresyon, grip gibi durumlarda yani hiç beklenmedik anlarda kendini belli edebileceğini belirten Uzkut, “Veremi erken yakalayabilirsek, tedavi etme şansımız olacak. Kimisi, Türkiye’deki veremli sayısındaki artışın ortaya çıkmaması için uygulamanın kaldırıldığını düşünüyor. Kimisi, hükümet maddi sıkıntılardan ötürü oluşabilecek maddi kayıpları engellemek için olduğunu düşünüyor. Kimisi de Verem Savaş’ın dağıtılacağını buraların tamamen kapatılacağını düşünüyor. Hepsi doğru olabilir. Kesin bir şey yok. Ama bu arada halkın taranması ile ilgili sıkıntılar oluşuyor. Hastalıkların arttığı, aşılanmış insanların azaldığı şu dönemlerde, verem hastalığının artış gösterme olasılığı çok yüksek. Yıllarca verem hastalığı yoktu. Son 5-10 yıldan beri bir artış söz konusu” dedi.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE