GÜNCEL

Vicdanlarından dökülecek bir parça hoşgörüyü beklemek - Rabia Çelik çadırcı yazdı

Aksaray Mehmetçik İlkokulu’nda veliler, otizmli çocukların eğitim gördüğü sınıfın kapatılmasını talep etti . İddiaya göre otizmli çocuklar yuhalandı… Olayın duyulmasının ardından neler mi konuşuldu? ...

Vicdanlarından dökülecek bir parça hoşgörüyü beklemek - Rabia Çelik çadırcı yazdı
12 Toplam Gösterim

Aksaray Mehmetçik İlkokulu’nda veliler, otizmli çocukların eğitim gördüğü sınıfın kapatılmasını talep etti . İddiaya göre otizmli çocuklar yuhalandı… Olayın duyulmasının ardından neler mi konuşuldu?

 “Toplumsal değerlerimizle örtüşmüyor bu çocuklara yapılan haksızlıklar.”

“Rahatsız oluyoruz bu çocukları görmekten.”

“Kendilerininde başına gelebilir.”

“Kınayınca başınıza gelebilir.”

“Bu çocuklar belki de eğitim görse neler olurlar neler.”

Oysa konuşulması ortak olan tek şeyin, yasalar önünde tüm çocukların haklarının eşit olduğu ve eğitimlerinin engellenmesinin suç olduğu olmalıydı. “Kınayınca başınıza gelebilir” gibi mistik inançlarla insanları korkutarak gereken bilinçten yoksun bırakmanın kimseye hiçbir faydası olmuyor.

Otizmli, dezavantajlı veya çeşitli engele sahip çocukların, “normal” çocuklarla aynı okulda aynı eğitimi alma hakları olduğuna göre niçin öğretmen, müdür, veliler ve hatta muhtarın engel olduğu konuşulabiliyor?

Her konuda her fırsatta dilimize pelesenk olmuş, “eğitim şart” sözü işte bu konuda da  kendini gösteriyor. Özel eğitim çocuklarının bulunduğu her okulda, eğitim yılı başlar başlamaz Rehberlik Araştırma Merkezince öğretmenler, veliler, “normal” çocuklar bilgilendirme eğitiminden geçmeli değiller mi?

Yaşanan bu utanç verici hadise gibi benzer sayısız ötekileşmeyle sistematik olarak her eğitim-öğretim yılında karşılaşan özel eğitim çocukları ve ailelerinin yaşadıklarına tam anlamıyla ne zaman çözüm bulunacak? Devlet adına tüm bu sorunlara çözüm olması gereken yetkililer nerede?

Eğitim hakkının çeşitli nedenlerle engellenmeye çalışılmasının dezavantajlı çocukları ve ailelerini yıprattığı gerçeğini daha ne kadar gözardı edebiliriz ki? Sayısız sorunlar yaşayan özel ihtiyaç sahibi çocuklara ve ailelerine böylesi bilinçten yoksun yaklaşımlar reva görülemez.

Ayrıca herkesi tek tek bilgilendirmeye çalışmak, onları ikna etmek, medet ummak, vicdanlarından dökülecek bir parça hoşgörüyü beklemek tüm özel ihtiyaç sahibi çocuklar ve aileleri için küçük düşürücüdür.

Kaldı ki, eğitim hakkına engel olmak veya ayrımcılık suçtur.

Bir diğer husus, otizmli, dezavantajlı veya çeşitli engele sahip çocukları görmekten rahatsızlık duymak… Öncelikle bunun için endişelenmeye gerek yok, zira bulaşıcı birer hastalık değildir. “Normal” çocuklarınıza arkadaşlık etmeleri halinde çocuklarınıza sorumluluk bilincinden, insani paylaşımlara kadar her türlü olumlu etkisinin olduğunu bu işin uzmanları sık sık söylüyor. Yani bilim insanları…

Son olarak, dezavantajlı veya özel gereksinimi olan çocukları dışlamak, hakaret etmek son derece bencil bir yaklaşım ve gayriinsanidir.  

Haber Yanı Reklam
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE