TEKNOLOJİ

VPN nedir? VPN programları tehlikeli mi? Büşra Uğral yazdı

VPN programlarının tam olarak nasıl çalıştığının bilincinde misiniz? VPN programları tehlikeli mi?

VPN nedir? VPN programları tehlikeli mi? Büşra Uğral yazdı
Resim Kaynağı: Sosyal Medya
209 Toplam Gösterim

Dijital dünya ile tanışmanızın üzerinden ne kadar süre geçti? Şu ana kadar hiç VPN programı kullandınız mı? Belki Wikipedia’ya belki de Youtube’a girmek için bir dönem VPN kullanmış olabilirsiniz. Peki, VPN programlarının tam olarak nasıl çalıştığının bilincinde misiniz? VPN programları tehlikeli mi?

 

VPN programları akıllı televizyonlarda, oyun konsollarında, bilgisayarlarda, tabletlerde, akıllı telefonlarda, modemlerde kullanılıyor. Peki, VPN nedir? VPN programları tehlikeli mi?

 

VPN nedir?

VPN (Sanal Özel Ağ) internete başka bir sunucu üzerinden bağlanmanızı sağlayan bir teknolojidir. Örneğin, İzmir’de yaşıyorsanız internete New York’da bulunan bir sunucu üzerinden bağlanabilirsiniz. Bu durumda VPN sayesinde internet sizin fiziki konumunuzun New York’da olduğunu düşünür ve size New York’tan giriş sağlayabileceğiniz web site ve içerikleri gösterir.

 

Sanal olarak konumunuzun değişmesi VPN’in sağladığı tek avantaj değildir. VPN programları:

 • Verilerinizi korur,
 • Internette anonim olmanızı sağlar ve
 • Bilgilerinizi şifreler.

 

VPN nasıl çalışır?

Evinizde internetiniz mevcutsa dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızdan internete bağlandığınızda öncelikle internet servis sağlayıcınız aracılığıyla internete bağlanır ve yerel ağı (LAN) kullanırsınız. Bu sırada internet protokol (IP) adresiniz cihazınızın ve dolayısıyla sizin fiziki konumunuzu çevrimiçi etkileşimde bulunduğunuz bütün web site ve servislerle paylaşır. Bunun yanında, siber suçlular internet bağlantınız üzerinden hassas verilerinizi çalmak için her zaman fırsat kollarlar.

 

VPN kullandığınızda verileriniz şifrelenir ve çevrimiçi aktiviteleriniz internet bağlantınız üzerinden kimse tarafından görülemez. İnternet servis sağlayıcınız VPN bağlantınız haricinde herhangi bir çevrimiçi aktivitenizi göremez. Şifrelenen verileriniz VPN sağlayıcısının sağladığı sunucular üzerinden küresel internete açılır.

 

VPN programları tehlikeli mi?

VPN programlarının tehlikeli olanları ücretsiz olanlarıdır. Ücretsiz VPN programları size aradığınız gizliliği ve güvenliği sağlamak yerine kişisel veri ve bilgilerinizi kaydeden bir yazılım olarak cihazınızda çalışabilir.

 

Ücretsiz olan herhangi bir yazılımı kullanıyorsanız kişisel veri ve bilgilerinizin kaydedilmesini göze alıyorsunuz demektir. Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, ücretsiz yazılımlarda uygulama geliştiricilerinin uygulama ücreti yerine kişisel veri ve bilgiler üzerinden kazanç elde edebileceklerini belirtiyor.

VPN nasıl bir güvenlik sağlıyor?

VPN internet bağlantınızı başka bir sunucu üzerinden sağlarken bu sırada bütün veri alışverişinizi şifreliyor. Okunabilir ve düz metin şeklinde olan veri paketlerinizin içinde yer alan bilgilerin hepsi Veri Şifreleme Standardı (DES), Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) gibi şifreleme algoritmaları ile şifreleniyor.

 

Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) 256-bit anahtar ile şifrelenmiş bir veri paketinin deşifre edilmesinin imkansız olduğunu söyleyebiliriz.

 

VPN programlarından bazıları kill-switch adı verilen bir özelliğe sahip. Kill-switch ile VPN sunucusu ile olan bağlantıda bir problem yaşamanız durumunda IP adresinizin ve dolayısıyla konumunuzun ortaya çıkmasını önlemek amacıyla VPN sağlayıcısı bütün veri paketi alışverişini durdurur.

 

VPN kullanırken ortak Wi-Fi ağlarına bağlandığınızda şifreli bir bağlantıya sahip olursunuz. Ortak Wİ-Fi ağları üzerinden ortadaki adam (MiTm) gibi siber saldırılara uğrayabileceğinizi unutmayın. VPN kullanarak veri paketlerinizi şifreleyin ve bağlantınızın kötü niyetli kişiler tarafından fark edilmesini engelleyin.

 

VPN kullanırken yaşayacağınız tek dezavantaj internetinizin indirme ve yükleme hızının bir kısmını kaybetmeniz olacaktır. Verileriniz varış noktasına ulaşana kadar normalden daha uzun bir yol gideceği için internetinizde yavaşlık olabilir.

 

VPN programı seçerken VPN sağlayıcısının sunduğu sunucu sayısı aslında çok önemli bir faktör değildir. VPN sağlayıcısının verilerinizi sunucularında saklayıp saklamadığı önemlidir.

 

Son olarak, VPN programları IP adresinizi gizleyerek çevrimiçi aktivitelerinizin hangi cihaz üzerinden yapıldığının takip edilmesini engellemeye yardımcı olur. VPN programları aktif dijital ayak izlerini gizlemez.

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE