GÜNCEL

Yahudi Köftesi - Rabia Çelik Çadırcı yazdı

Bir süredir başta memleketim Ş.Urfa olmak üzere çeşitli yerlere seyahatlerde bulundum. Bu süre zarfında elbette yöresel yemekleri tatma veya yeniden yeme olanağım da oldu; bunlardan biri Yahudi K...

Yahudi Köftesi - Rabia Çelik Çadırcı yazdı
225 Toplam Gösterim

Bir süredir başta memleketim Ş.Urfa olmak üzere çeşitli yerlere seyahatlerde bulundum. Bu süre zarfında elbette yöresel yemekleri tatma veya yeniden yeme olanağım da oldu; bunlardan biri Yahudi Köftesi.*

Urfa'nın en eski damak tatlarından olup, şehrin mutfağına çeşitlilik kazandırmış bir yemektir. Bilindiği gibi yakın dönemlere kadar Urfa'da Kürt, Türk, Arap, Yahudi, Ermeni yanyana yaşamış, birbirlerinin kültürlerinden etkilenmişlerdir.

Her ne kadar kimilerince tahammülsüzlük gösterilerek, adının bu şekilde anılmasına “günah” denilip ve “İslam Köftesi” olarak değiştirilmeye çalışılıyor olsa da, bilinmelidir ki, “Yahudi Köftesi” dediğimiz zaman Müslümanlıktan çıkmıyor, “İslam Köftesi” dediğimiz zaman da çok Müslüman olmuyoruz.

Bütün isimler, bulunulan coğrafyanın aynasıdır, özüdür, kendisidir. Yok etmeye çalışmak, insanın kendine yabancılaşmasından, o aynanın arka yüzündeki karalığı izlemekten öteye gitmez.

Yüzlerce yıldır büyüklerimizin de “Yahudi Köftesi” olarak andığı bu yemeğin adı, niçin şimdi değişsin ki? Tarihi çarpıtmanın hiçbir anlamı yok zira. Bu köfte, varlığı ve ismiyle Urfa’nın kültürel zenginliğidir, bozmayıp, aksine kendi gerçekliğiyle korumak gerekir.

Döndükten sonra, Urfa’yla ilgili olan anlatılarım sırasında kulak misafiri olan birinin şaşkınlığından ve de korkularından(!) bahsetmek istiyorum.

Korkuları ve endişesi geçtiğimiz günlerde videosu yayımlanan Urfa/Siverek katliamı değildi. Önceki gün arazi anlaşmazlığı nedeniyle birbirlerini silahla yaralayan insanlar da değildi. Eğitim seviyesinin çok gerilerde ve feodal yapının canla başla korunuyor olması da değildi. Binlerce kadının yalnızca doğum aracı olarak kullanılan birer köle olmaları hiç değildi endişesine mazhar olan. Zaten bunların birçoğundan haberi bile yoktu.

Nihayetinde ona göre; çağdaş, eşitlikçi bir ülkeydik bütünen. Bir babanın/annenin evlat ayrımı yapamayacağı gibi devlet de olabilecek her türlü ayrıma müsaade etmezdi şehirler arasında.

Üstelik kadınlara seçme ve seçilme hakkı taa kaç yıl önce geldi ve Avrupa’ya bile bizden sonra geldi.

(Beni bir gülme aldı, Riha’lı yanımla…)

Bir ara, “bizim Yahudi Köftemiz var, oldukça lezzetli” demiştim. Kulak misafirimin şaşkınlığına uğradığım işte yalnızca buydu. Gözleri fal taşı gibi açılmıştı. Kalp atışlarının sesini duymadım, fakat hareketliliği üst giysinin kıpırdayışlarıyla kendini ele veriyordu. Kuruyan boğazıyla yutkundu ve ardından şöyle sordu:

“Biz derken?..”

Yahudi olma olasılığım onu dehşete düşürmüştü. Yaşadığı bu denli heyecanı bir an evvel atlatabilsin diye; “yo ben Yahudi değilim” diyerek güldüm ve ekledim; “fakat ürkmene gerek yok, hepimiz insanız ve bir bütünüz: Muhteşem bir mozaik!” Elbette rahatlamıştı artık açıklamalarımla. Kafasında konuya dair pozitif sorular oluşmuş, hatta  hemen ardından yemeğin tarifini bile istemişti.

Şehrimde yaşamış tüm insanların kültürü benim, bizim zenginliğimizdir. Bizi biz yapan değerlerdir her biri.

(*) Yahudi Köftesi: Urfa’nın geleneksel yemeklerinden biridir. Çiriş, tuz, karabiber, pul biber karıştırılıp köfte gibi suyla yoğrulur. Kıyma ete rendelenmiş soğan ve diğer malzemeler katılarak lahmacun içi gibi hazırlanır. Hazırlanan bu iç harç, ceviz büyüklüğünde koparılan köftelerin içine doldurulur. Tencerede yağda bir yemek kaşığı salça kavrulup üzerine su çekilir, kaynayınca içine köfteler atılır.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE