GÜNCEL

Yargıtay'da sosyal medya kararı: Sosyal medya paylaşımı örgüt üyeliği anlamına gelmiyor

FERSUDE - Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçu ile ilgili emsal bir karar verdi.   Isparta’da FETÖ suçundan hapis cezası alan bir sanığın temyiz başvurusunu değerl...

Yargıtay'da  sosyal medya kararı: Sosyal medya paylaşımı örgüt üyeliği anlamına gelmiyor
269 Toplam Gösterim

FERSUDE - Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçu ile ilgili emsal bir karar verdi.  

Isparta’da FETÖ suçundan hapis cezası alan bir sanığın temyiz başvurusunu değerlendiren Yargıtay’ın kararında, geçmişten beri sıkça tartışılan gizli tanık ifadesi ile hapis cezası verilmesi, sosyal medya paylaşımları ve protesto gösterilerine katılmalarla ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulunuldu.


Örgüte sempati duymak, üyelik değil

'
Ortadoğu News'in haberine göre kararda, örgüt üyeliğinin şartlarını açıklayan Yargıtay, örgüt amacını benimseyen, örgütün hiyerarşik yapısına dâhil olan ve bu suretle verilecek görevleri yerine getirmeye hazır olmak üzere kendi iradesini örgüt iradesine terk eden kişiyi, örgüt üyesi olarak' tanımladı. Örgüt üyeliğinin, örgüte katılmayı, bağlanmayı, örgüte hâkim olan hiyerarşik gücün emrine girmeyi ifade ettiği belirtilen kararda, örgüt üyesinin örgütle organik bağ kurup, faaliyetlerine katılması gerektiğini kaydetti. Silahlı örgüte üyelik suçunun oluşabilmesi için örgütle organik bağ kurulması ve süreklilik, çeşitlilik, yoğunluk gerektiren eylem ve faaliyetlerin bulunması gerektiği belirtilen kararda, “Örgüte sadece sempati duymak ya da örgütün amaçlarını, değerlerini, ideolojisini benimsemek, buna ilişkin yayınları okumak, bulundurmak, örgüt liderine saygı duymak gibi eylemler örgüt üyeliği için yeterli değildir.” Denildi.

Emsal karar


Yargıtay kararında, FETÖ ile organik bağ kurarak, hiyerarşisine dahil olduğu yönünde herhangi bir delil bulunmayan sanık hakkında, bir gizli tanık tarafından verilen ifadenin başka delillerle desteklenmediği takdirde hükme esas alınamayacağı vurgulandı. Kararda, örgüte müzahir derneğe üye olmak, sosyal medya hesabında takip ve beğenilerde bulunmak, protesto gösterilerine katılmaktan ibaret eylemlerinin, sanığın konum ve kişisel özellikleri de dikkate alındığında sempati ve iltisak boyutunu aşar nitelikte, silahlı terör örgütü üyesi olduğunu ispat etmeye yeterli örgütsel faaliyetler olarak değerlendirilemeyeceği ifade edildi.  Yargıtay, bu sebeplerle sanığın beraat ettirilmesi yerine, hakkında ceza verilmesinin kanuna aykırı olduğunu ve kararın bu nedenle bozulduğunu kaydetti. Yargıtay, tutuklu olan sanığın da derhal tahliyesine karar verdi.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE