GÜNCEL

Yeni çeltek madencileri açlık grevini sonlandırdı

FERSUDE - Amasya'nın Merzifon ilçesinde Soma Holding'e bağlı Gürmin Enerji AŞ'de Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri AŞ'nin sözleşmeyi yenilememesi ve faaliyetini durdurması üzerine 253 işçi işs...

Yeni çeltek madencileri açlık grevini sonlandırdı
59 Toplam Gösterim

FERSUDE - Amasya'nın Merzifon ilçesinde Soma Holding'e bağlı Gürmin Enerji AŞ'de Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri AŞ'nin sözleşmeyi yenilememesi ve faaliyetini durdurması üzerine 253 işçi işsiz kaldı. Türkiye Maden İşçileri Sendikası üyesi işçiler ocağa inerek açlık grevine başladı. 

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Merzifon Yeni Çeltek Şube Başkanı Cemil Güven, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri AŞ'nin Soma Holding'e bağlı Gürmin Enerji AŞ ile sözleşmesini iptal ettiğini, işletmenin faaliyetlerini durdurması nedeniyle burada çalışan bütün işçilerin işsiz kaldığını söyledi.

Fotoğraf: Cihan Okur/AA

İşletmenin 2013 yılında Soma Holding'e rödovans (maden ruhsat sahalarının işletme hakkının özü kendisinde kalması koşuluyla hak sahibi tarafından sözleşme ile gerçek veya tüzel bir kişiye, bir süre tahsis edilmesi) karşılığında verildiğini belirten Güven, şunları dile getirdi:

SÖZLEŞME İPTAL EDİLDİ, 253 İŞÇİ İŞSİZ KALDI

"Geldiğimiz son durum şu, 5 Ağustos 2019 tarihinde Yeni Anadolu yani ismini değiştiren Yeni Çeltek, Soma Holding Gürmin AŞ'ye ihtar verdi, dedi ki, 'bir ay sonra işletmenin rödovans ihalesini iptal ediyorum çünkü sen hiçbir yükümlülüğünü yerine getirmedin. Bugün itibariyle Soma Holding Gürmin AŞ'nin sözleşmesi iptal oluyor burada. Sözleşme iptal olduğu için buradaki 253 kişi de işsiz kalıyor."

Okulların açıldığı bir günde işsiz kaldıklarına işaret eden Güven, "Sabah bütün herkes çocuklarının elinden tuttu okula gitti. Oysa biz buraya eyleme geldik. Bizim ailemizin, çocuklarımızın bildiği bir gerçek var, yarın bu insanlar işsiz. Buna çözüm bulunmadığı taktirde eylem nereye kadar giderse bu arkadaşlar adına söylüyorum, asla dönmeyeceğiz. Çünkü bizim de geçindirdiğimiz çocuklarımız, ailelerimiz var" diye konuştu.

Maden işçisi Güneş Tiryaki de mücadele kazanımla sonuçlanana kadar direnmekte kararlı olduklarınıbelirterek "Yeraltı bizim ekmeğimizdir, çocuklarımızın geleceğidir. Kimse bizim çocuklarımızın geleceğini kendi emelleri uğruna ateşe atamaz. Biz buna izin vermiyoruz. Arkadaşlarımızla beraber yapacağımız mücadelede hep beraber olup, iş sonuçlanana kadar yer altında bütün eylemlerimizi yapmaya devam edeceğiz" dedi.

AÇLIK GREVİ SONA ERDİ

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ömer Bayrak, açlık grevi yapan işçileri ziyaret etti. Bayrak, işletmenin önünde toplanan işçiler ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası Merzifon Yeni Çeltek Şube Başkanı Cemil Güven ile görüşerek sorunlarını dinledi.

Kurum olarak Gürmin AŞ'den alacakları olduğunu ifade eden Bayrak, “Sizin 3-5 milyon alacağınız var. Dolayısıyla aramızda bir fark yok. Bu şirketin bizimle ve sizinle ilgili sorumlulukları var. Yerine getirmedi. Biz gerekli mücadelemizi yapacağız, ondan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

2-3 gün içinde maden işçilerini tüm haklarıyla kendi bünyelerine alacaklarını, hiçbir işçinin hak kaybına uğramayacağını ileri süren Bayrak, yer altındaki açlık grevinin sona erdirilmesini istedi.

Bayrak’ın açıklamaları üzerine açlık grevi başlatan işçiler yer altından çıkarak eylemlerini sona erdirdi. 

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE