GÜNCEL

Ze Tîje yeni albümü 'Ur' ile sevenlerinin karşısına çıktı

FERSUDE - Dört yıl aradan sonra Ur adlı ikinci albümüyle dinleyicisinin karşısına çıkan Ze Tîje, bu kez şehrin öne çıkan meselelerine temas ediyor. Ur, şehrin şimdiki haline eğilmekle beraber tar...

Ze Tîje yeni albümü 'Ur' ile sevenlerinin karşısına çıktı
496 Toplam Gösterim

FERSUDE - Dört yıl aradan sonra Ur adlı ikinci albümüyle dinleyicisinin karşısına çıkan Ze Tîje, bu kez şehrin öne çıkan meselelerine temas ediyor.

Ur, şehrin şimdiki haline eğilmekle beraber tarihte ilk şehir olarak bilinen Uruk’u gündeme getiriyor. Bu albümde hem şehrin yazgısı gibi yerleşmiş, değişmez başlıklara hem de değişen dünyayla birlikte meydana gelen başlıklara değiniyor. Bunlar arasında kutsiyet, aşk, dil ve iktidar gibi süregelen konuların yanı sıra akıl, dijitalleşme ve yabancılaşma gibi modern dönem kavramlarına da yer veriyor. Hepsi kendi bestelerinden oluşan şarkılarını Kürtçe, Türkçe ve Zazaca dillerinde seslendiriyor. Bu başlıkları deneyimsel müzik ruhuyla yaratıcılık süzgecinden geçiren Ze Tîje, yer yer ironiye başvurarak yeni duyumlar sunmak istiyor.

Albümün en büyük sürprizi Jehan Barbur’un seslendirdiği Zazaca şarkı... İlk klibi Mest’i yayınlayan Ze Tîje, uzun bir aradan sonra Ur adlı yeni albümüyle aklımız ve ruhumuzda yer bulmayı hedefliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=b9e7spRXnxU&list=PL4Ql8zqWkViNovfoPHVmNuxh6KjLdVbKr

2007 yılında İstanbul'da kurulan Ze Tîje, Zazaca “Güneş Gibi” anlamına gelmektedir. Grup, deneyimsel müzik tarzını çalışmasının temeli olarak gördü. Böylece, geçmişte ve hâlihazırda var olan müzik dünyasını, özellikle bulunduğu coğrafyanın müziğini özümsemeyi ve bunu kendi yaratıcılığında açığa çıkarmayı hedefledi. Geleneksel enstrümanlarla elektrikli enstrümanları bu amaçla kullanmayı tercih etti. Yanlışımız Var! adlı iki bölümlü ilk albümünü 2015 yılında dinleycinin beğenisine sundu. Bu albümde hem geleneksel hem de deneysel çalışmalara yer verdi. Dört yılın ardından ikinci stüdyo albümüyle yine dinleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Tamamı kendi bestelerinden oluşan Ur adlı yeni albümüyle müziğinin sınırlarını genişletmeyi hedefliyor.    

Grup Üyeleri (Ters Alfabetik Sırayla)

Serhat Ayebe (Bas Gitar)

Gamze Yılmazel (Davul, Vokal)

Ali Doğan Gönültaş (Vokal, Gitar, Cura)

Adnan Akdağ (Vokal, Gitar, Cura)

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE